Úvodní stránka > Aktuality > Návštěva náčelníka Integrovaného obranného štábu Indie u 31. pluku rchbo

Návštěva náčelníka Integrovaného obranného štábu Indie u 31. pluku rchbo

NÁVŠTĚVA NÁČELNÍKA INTEGROVANÉHO OBRANNÉHO ŠTÁBU INDIE V LIBERCI

 

V pátek 23. března 2018 navštívil liberecké chemiky Náčelník Integrovaného obranného štábu Indie generálporučík Satish Dua se svým doprovodem. Proběhlo seznámení s činností a schopnostmi 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, statické ukázky techniky a materiálu.

Náčelník Integrovaného obranného štábu Indie generálporučík Satish Dua navštívil v pátek 23. března posádku Liberec, kde se setkal v Kasárnách 6. Října nejen s libereckými chemiky, ale své schopnosti prezentovali i zástupci 53. pluku průzkumu a elektronického boje, vojáci od 43. výsadkového praporu a příslušníci Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS). Indického hosta doprovodil do Liberce ředitel Agentury KIS brigádní generál František Ridzák.

V husté chumelenici předvedli příslušníci libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany moderní a sofistikované vybavení a přístroje, díky kterým jsou v kontaktu s trendy rozvoje oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení a únikům nebezpečných průmyslových látek včetně radionuklidů. Protože do kompetence generála Dua patří i kybernetická ochrana v Indické armádě, projevil host velký zájem o spojaři předváděné prostředky z oblasti spojení a přenosu dat, specialisty 53. pluku představené rušičky STAR-V a dotazy zahrnul i chrudimské výsadkáře s jejich modulárním bojovým kompletem.

V rámci provedeného dokladu o schopnostech 31. pluku rchbo, který hostům provedl velitel libereckého pluku plukovník Karel Navrátil, se následná diskuse stočila i na možnosti pokračování speciálního odborného kurzu u libereckých chemiků ve prospěch Indické armády. „Možnost provedení takovéhoto odborného kurzu je přínosná pro obě strany, vycházím ze zkušeností z minulých let, kdy byl takovýto kurz opakovaně organizován.“, prohlásil na závěr návštěvy plukovník Navrátil. Tato možnost bude předmětem dalšího jednání obou stran.

Jak se při rozloučení vyjádřil generálporučík Dua, návštěva pro něho byla poučná a přínosná a podtrhl nezbytnost mezinárodní spolupráce na expertní úrovni.

Autor: nadrotmistr Pavel Tichý, zastupující tiskový a informační důstojník 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

Foto: npor. Ing. Jan Kovačičin

Nahoru