CBRN WINTER COURSE

1._chemicky_pruzkum_v_extremnich_podminkach.jpg
  • 7.3.2018
  • Pavel Tichý

ZÁŽITEK Z OPRAVDOVÉ ZIMY - CBRN WINTER COURSE

Díky nabídce Švédské armády měli čeští chemičtí specialisté z 31. pluku rchbo Liberec možnost poprvé se zúčastnit ve švédském městě Umeå CBRN WINTER COURSE. Konkrétně do arktických mrazů vyrazili nadporučík Petr Svítil a poručík Jiří Brož. Cílem kurzu bylo navázání spolupráce v rámci problematiky ochrany proti zbraním hromadného ničení v extrémních podmínkách, porovnání zavedených postupů a materiálu s dalšími zahraničními týmy a zapojení se do národního cvičení švédské armády.

CBRN WINTER COURSE navazuje na tradici cvičení odborných výcviků složek švédské armády zaměřené na problematiku ochrany proti zbraním hromadného ničení v zimních podmínkách. V minulosti byly tyto národní kurzy určeny k pouze výcviku chemických specialistů-instruktorů, v současné době je ambice zapojit protichemické jednotky dalších evropských států. CBRN WINTER COURSE 2018 byl pilotní v této iniciativě za účasti českého týmu z Liberce a dalších týmů z řad dánské a rakouské armády.

Frekventanti se v průběhu kurzu seznámili se základními návyky průzkumu radiační a chemické situace v extrémních zimních podmínkách. Každý úkol byl nejprve teoreticky vysvětlen a posléze byl prakticky ověřen cvičením. Součástí kurzu bylo i komplexní zaměstnání, kde byly všechny prvky spojeny ve výcviky pro studenty v neznámém a nehostinném terénu.

„Samotné postupy při plnění CBRN úkolu se tolik nelišily od standartních národních postupů, nicméně je zde nutné klást důraz především v oblasti dekontaminace na čas, kdy je nutné se kvůli nízkým teplotám vyvarovat hypotermii osob a na svěřený materiál vzhledem k destruktivním vlastnostem vody při nízkých teplotách,“ řekl nadporučík Petr Svítil. Celý proces musel být velmi pečlivě připraven před vstupem jednotek do procesu dekontaminace.

V oblasti průzkumu bylo problémem stínění detekce chemických látek sněhovou pokrývkou. Pěší průzkum se ukázal jako jasně nepraktický, kdy problém okamžitě vyřešilo použití lyží. Zajímavým prvkem v těchto podmínkách bylo využití dekontaminačních a detekčních prášků, které redukují nutnost používat vodu. „V budoucnu je možné po vzájemné dohodě využít i národních detektorů CBRN látek v průběhu cvičení a tím ověřit jejich funkčnost v extrémních podmínkách,“ dodal nadporučík Svítil. Po návratu obou vojáků zpět do České republiky velitel 31. pluku rchbo plukovník Karel Navrátil jasně řekl, že „celý kurz se jeví jako velmi přínosný, čeští chemičtí specialisté jsou již zvyklí na činnosti v pouštním prostředí, tato příležitost rozšíří naše schopnosti působit i pro Středoevropany v extrémních zimních podmínkách“.

Autor: nadrotmistr Pavel Tichý, zastupující tiskový a informační důstojník 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

Foto: npor. Ing. Petr Svítil

1._chemicky_pruzkum_v_extremnich_podminkach.jpg
2._dekontaminacni_system.jpg
3._dekontaminace_osob.jpg
4._chemicky_pruzkum.jpg
5._ukazka_detekce_a_dekontaminace_bojove_chemicke_latky.jpg
7._spolecne_foto_ucastniku_kurzu.jpg