Home page > Aktuality > Čeští chemici cvičili jordánské kolegy v Ammánu i v České republice

Čeští chemici cvičili jordánské kolegy v Ammánu i v České republice

27.10.2015 Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany a 15. ženijního pluku se ve dnech 5. až 24. října podíleli na výcviku příslušníků ozbrojených sil Jordánska. Čeští vojáci zavítali do blízkovýchodního království v době, kdy se země obává teroristických útoků Islámského státu.

   Na základně nedaleko Ammánu připravovali Češi specialisty chemického vojska. Recipročně, ve stejném termínu, vyslala jordánská armáda třicetičlennou skupinu do ČR, aby zde absolvovala zdokonalovací výcvik.

   Nedaleko jordánského hlavního města v provincii Zarká školili čeští vojáci jordánské odborníky chemického vojska a civilních forenzních institucí v problematice odběru vzorků a laboratorní analýzy a v manipulaci s nástražným výbušným zařízením, u kterého hrozí únik nebezpečných látek, tzv. CBRN – EOD (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear-Explosive Ordnance Disposal).

   „V kurzu jsme připravovali třicet posluchačů, z důvodu kapacitních možností výcvikových prostorů byla skupina rozdělena na dvě části s obsahově totožným programem výcviku,“ vysvětluje velitel mobilního výcvikového týmu kapitán Martin Holub.

   Velitel jordánské protichemické jednotky podplukovník Sáber Malkáwí i posluchači ocenili začlenění problematiky odběru vzorků ve spojitosti s CBRN – EOD do programu výuky, a to především z důvodu aktuální bezpečnostní situace v regionu, kdy se blízkovýchodní království stále více obává teroristických útoků ze strany takzvaného Islámského státu.

   Také náměstek ministra obrany Jakub Landovský při říjnové návštěvě Jordánska potvrdil, že použití zbraní hromadného ničení v této oblasti není vyloučeno.

Výcvik jordánských chemiků v ČR už potřetí

   Výcvik jordánských vojáků vychází z dohody o spolupráci mezi ministerstvy obrany obou zemí z roku 2009. Jordánské ozbrojené síly, vzhledem k dlouhodobým zkušenostem libereckého pluku a výsledkům v odborných činnostech, požádaly kromě vyslání Čechů do Jordánska také o zorganizování zdokonalovacího výcviku v ČR.

   „Od roku 2013 se jedná již o třetí výcvikovou aktivitu v řadě. Třetí kurz je výrazem spolupráce České republiky a Jordánska v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ uvedl velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plukovník Radek Černý.

   Výcvik jordánských chemiků probíhal v libereckých kasárnách, hostivickém Centru výstrahy proti zbraním hromadného ničení a dalších školících zařízeních Armády České republiky. Náplní zdokonalovacího výcviku byla jak teorie, tak praxe s typově shodnou technikou a přístrojovým vybavením. Vyvrcholením byl pak výcvik v manipulaci se skutečnými bojovými chemickými látkami na specializovaném pracovišti Vojenského výzkumného ústavu ve Vyškově.

Autor: kapitán Jakub Šimíček, tiskový a informační důstojník 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany,

foto: mobilní výcvikový tým, Vojenský výzkumný ústav, Český rozhlas

 

Fotogalerie

Nahoru