Home page > Aktuality > Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Oslavy Dne válečných veteránů u libereckých chemiků

 

I příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci si připomněli v pátek 9. listopadu tento významný den pietními akty na vojenských hřbitovech v libereckých částech Ostašov a Ruprechtice a především v jedenáct hodin slavnostním nástupem vojáků liberecké posádky v areálu kasáren 6. října. Vojáky přišli pozdravit senátor parlamentu České republiky pan Michael Canov, hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta, a především bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Jiří Šedivý.

 

Během nástupu byla udělena vojákům resortní vyznamenání za službu v ozbrojených silách. Dne veteránů využil i hejtman libereckého kraje a slavnostně dekoroval nominované hasiče, záchranáře, policisty a vojáky Záslužnou medailí Integrovaného záchranného systému I. a II. stupně. Stejně tak učinil i předseda liberecké jednoty Československé obce legionářské František Gábor, který ve svém emotivním vystoupení připomněl padlé hrdiny z řad novodobých veteránů.

 

„Naši liberečtí vojáci svým profesionálním přístupem a elánem vždy plnili, plní a plnit budou úkoly a vojenské povinnosti vůči své jednotce a své zemi,“ zakončil své závěrečné vystoupení velitel útvaru plukovník Karel Navrátil.

 

Slavnostní nástup byl okořeněn uvedením knihy o 9. rotě chemické ochrany Sil okamžité reakce NATO (první profesionální jednotka AČR) „Neupadneme v zapomnění“, kterou představil redaktor Vojenského historického ústavu pan Zdeněk Polčák a kaplan agentury personalistiky pan podplukovník Miloslav Kloubek. První kniha byla jako prvnímu čtenáři předána armádnímu generálu v. v. Jiřímu Šedivému, který se jako NGŠ AČR před dvaceti lety nejvíce zasloužil o vznik této unikátní jednotky. Knihu mu osobně předal velitel 9. roty plukovník Jiří Gajdoš.

 

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce veteránů válek, jehož symbolem se stal červený květ vlčího máku. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Armádě přibývá veteránů, novodobými konflikty nebo mírovými misemi v zahraničí už totiž prošlo skoro 13 tisíc vojáků. Navíc v Česku žije asi 1 200 veteránů druhé světové války.

 

Autor: nadrotmistr Pavel Tichý, zastupující tiskový a informační důstojník 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

 

Foto: prap. Michael Belšán

Fotogalerie

Nahoru