Děti popřály vojákům v rámci projektu POKOS k 30. narozeninám

program_pokos_je_letos_zameren_k_30._vyroci_armady.jpg
  • 31.1.2023
  • Jiří Omaník

Ošetření zlomenin, zástava krvácení, zásady chování při úniku nebezpečných látek, individuální prostředky ochrany, to všechno si děti z Liberecka mohly vyzkoušet díky projektu POKOS. Žáci ze Základní školy v Jablonném v Podještědí a ze Základní školy Pátova v České Lípě oslavili společně s vojáky 30. výročí Armády České republiky. Své zkušenosti dětem minulý týden předali příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany a zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

armada_ceske_republiky_slavi_30_let.jpg

„Armáda České republiky chrání naši vlast a naše společné hodnoty už 30 let. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli program POKOS zaměřit na toto významné výročí“, zdůraznila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany ČR. „Za tu dobu jsme se stali členy významných mezinárodních organizací a zúčastnili se mnoha zahraničních operací. Armáda se také stala plně profesionální a svým nasazením pomáhala při přírodních katastrofách.  A o tom všem jsme si s dětmi na přednáškách povídali,“ dodala Hölzelová.  

program_pokos_je_letos_zameren_k_30._vyroci_armady.jpg

Žáci si pro vojáky připravili milé překvapení. K narozeninám jsme od dětí dostali nespočet obrázků s poděkováním a se vzkazy obdivu, úcty a pocitu bezpečí. Děti mohly za odměnu nahlédnout do armádního světa a naučit se, jak se co nejlépe zachovat v krizové situaci. Kromě toho si mohly prohlédnout vojenskou techniku, vyzkoušet si ochrannou masku a protichemický oblek.

soucasti_programu_pokos_byla_i_ukazka_techniky_a_vojenske_vystroje.jpg

A v čem spočívá práce libereckých chemiků? Především v radiačním a chemickém průzkumu, v laboratorní analýze a odběru vzorků a v dekontaminaci. V případě, že dojde k nějaké havárii, vojáci nejprve zjistí prostřednictvím radiačního a chemického průzkumu, co konkrétně se stalo a vytýčí zájmový prostor tak, aby byli ochráněni všichni ostatní. Pomocí laboratorní analýzy a odběru vzorků vojáci zjistí, jak velká plocha je zasažena a čím je prostor kontaminovaný. „Pouze v rámci našeho pluku je specializovaný SIBCRA team, který má na starosti odběr vzorků tak, aby nedošlo k jejich znehodnocení,“ sdělila nadrotmistryně Lenka Petráňová z 31. prchbo. V neposlední řadě chemici řeší samotnou dekontaminaci, kde se starají o to, aby dali do původního stavu materiál a zabránili dalšímu šíření látky.

skolaci_se_dozvedeli_zasady_chovani_pri_uniku_nebezpecnych_latek.jpg

Autor: por. Bc. Jiří Omaník – pověřený tiskový a informační důstojník 31. prchbo a Daniela Hölzelová, OK MO

Fotogalerie